dr n. społ. Agata Chilman
Psycholog w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej w zakresie neuropsychologii (Uniwersytet Gdański). Adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się diagnozą rozwoju dzieci oraz diagnozą neuropsychologiczną dzieci z zaburzeniami centralnego układu nerwowego (m. in. w zaburzeniach neurorozwojowych; padaczkach lekoopornych; afazji; opóźnionym rozwoju językowym; w chorobach genetycznych, rzadkich, przewlekłych; w schorzeniach neurologicznych i somatycznych; w niepełnosprawności, całościowych zaburzeniach rozwoju -niepełnosprawności intelektualnej, autyzmie; w opóźnionym rozwoju psychoruchowym, zaburzeniach psychicznych; po operacjach neurochirurgicznych, urazach czaszkowo-mózgowych).
Doświadczenie w zakresie diagnozy neuropsychologicznej zdobywała m.in. na stażu w Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Neurochirurgii Dorosłych SPZOZ ”Zdroje”, w Klinice Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK nr 1 w Szczecinie oraz w Oddziale Neurologii, Oddziale Udarowym SPWSZ w Szczecinie.
Ponadto dr Agata Chilman ma przygotowanie pedagogiczne i duże doświadczenie w pracy z dziećmi. Jest specjalistą diagnozy i terapii pedagogicznej, specjalistą socjoterapii, praktykiem metody Tomatisa. Prowadzi zajęcia terapeutyczne z dziećmi z niepełnosprawnościami. Wcześniej związana przez wiele lat z Katedrą Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Szczecińskiego – zatrudniona na stanowisku adiunkta do 2023 roku przewodniczyła zespołowi kierunku Pedagogika specjalna; była także członkiem Rady Naukowej Instytutu Pedagogiki. Prowadzi zajęcia terapeutyczne z dziećmi z niepełnosprawnościami. Autorka książki „Sytuacja społeczno-wychowawcza rodziny dziecka z mukopolisacharydozą. Perspektywa teorii strukturacji Anthony’ego Giddensa”.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów tj. psychologia kliniczna, psychologia rozwoju, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Stale podnosi swoje kompetencje poprzez uczestniczenie w sympozjach, konferencjach naukowych i specjalistycznych kursach. Prowadzi badania naukowe.
ZAKRES USŁUG
- Konsultacja psychologiczna dziecka
obejmuje rozmowę, wywiad z rodzicem, obserwację dziecka, analizę dotychczasowej dokumentacji (medycznej, pedagogicznej, psychologicznej)
- Badanie neuropsychologiczne dziecka
zaplanowane na podstawie wcześniejszej konsultacji psychologicznej (diagnoza funkcji poznawczych z wykorzystaniem metod testowych i/lub klinicznych; diagnoza funkcjonowania emocjonalnego)
- Rehabilitacja neuropsychologiczna dziecka
trening funkcji poznawczych – program terapii przygotowywany indywidualnie na podstawie diagnozy neuropsychologicznej; wsparcie psychologiczne w procesie terapii
- Diagnoza funkcjonowania intelektualnego dziecka (1/2 spotkania)
badanie intelektu dziecka od 2 roku życia z wykorzystaniem metod zgodnych z najnowszymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
- Przygotowanie pisemnej opinii psychologicznej wraz z zaleceniami